رنگ بندی مطلوب در طراحی وب سایت   ارسال شده در تاریخ : چهارشنبه ، ۱ خرداد ۱۳۹۲

رنگ بندی مطلوب در طراحی وب سایت

یکی از اصول مهم و تاثیر گذار در وب سایت رنگ های بندی آن می باشد رنگ ها وظایف متعددی را در سایت شما بر عهده دارند در نگاه اول رنگ می تواند نوع فعالیت وب سایت را مشخص نماید همچنین تاثیر فراوانی در جذب و تشویق کاربر برای بازدید از صفحات یک سایت دارد .

تاثیر رنگ بر روی کاربر

رنگ صفحه در کمتر از 60  ثانیه تاثیر عمیقی بر روی کاربر دارد پس باید در این زمان با انتخاب رنگ مناسب به هدف خود برسیم هر رنگی تاثیر خاص خود را دارد به طور مثال قرمز و یا زرد به سرعت توجه کاربر را جلب کرده ولی زمان کمی برای رساندن منظور ما به کاربر دارد زیرا کاربر نمی تواند مدت زیادی به این نوع رنگ ها نگاه کند و شما تنها چند ثانیه فرصت دارید به هدف خود برسید و یا رنگ های سفید و خاکستری زمان بیشتری به کاربر می دهد که محتوا را بررسی نماید ولی از نظر جلب توجه تاثییر زیادی ندارد و به نوعی خنثی به حساب می آید .

 

رنگ پایه و یا رنگ پس زمینه

در انتخاب این رنگ باید دقت فراوانی شود زیرا رنگ زمینه در گام نخست از نظر روانشناسی به کاربر می گوید که نوع سایت چیست به طور مثال سایت های رسمی و یا سایت های خبری که محتوای ان بیتشر متن است از پس زمینه سفید استفاده می نمایند رنگ سفید باعث می شود که کاربر بتواند تمرکز خواندن و همچنین فکوس بر روی مطالب را داشته باشد .

در انتخاب رنگ زمینه باید به نکات زیر توجه داشته باشید

- رنگ انتخابی باید با نوع فعالیت شما همخوانی داشته باشد .

- قابلیت این را داشته باشد که کاربر بتواند بدون مشکل متون صفحه را مطالعه نماید .

- باید با رنگ لوگو و دیگر رنگ های مکمل همخوانی داشته باشد .

- نوع ، سن ، جنسیت کاربر و هدف سایت باید در انتخاب رنگ در نظر گرفته شود .

 

قوانین رنگ در گرافیک و روانشناسی

- سفید : اشاره دارد به صداقت ، پاکیزگی ، صمیمیت ، ملایمت و معاصر بود ن چیزی . سفید بهترین رنگ برای بک گراند های وب است . در تجارت سفید رنگ خستگی گیر و انرژی بخش است .

- سیاه : اشاره دارد به ظرافت ، قدرت ، دلیری ، شهامت ، فریبندگی ، شیطان ، مهارت و باستان . مشکی برای رنگ متن روی یک پس زمینه روشن ایده آل است. این رنگ بعنوان رنگ پس زمینه چشم را خسته میکند .

- قرمز : توانایی ، هیجان ، احساسات شدید ، سرعت ، خطر و تهاجم . این رنگ از بیننده توجه به خود را طلب میکند . در تجارت بمعنی وام و بدهی است . این رنگ شدید ترین رنگ احساس است و ضربان قلب و تنفس را تسریع میکند .

- آبی : امنیت ، اعتماد ، مسئولیت پذیری ، سرما ، ایمان ، وفاداری ، وابستگی وجاه و جلال . آبی دومین رنگ عوام پسند است . در تجارت بمعنای ضمانت مالی است .

- سبز : تندرستی ، فراوانی ، حاصلخیزی ، آزادی ، شفا و بهبودی ، طبیعت ، پیشرفت ، حسادت و خونسردی . در تجارت بیانگر مقام و ثروت است. این رنگ در چشم ها راحت تر از همه دیده میشود .

- قهوه ای : تاثیر گذاری ، متانت ، توانگری مالی و کمک کننده بودن . قهوه ای رنگ کره خاکی ماست و در طبیعت بسیار فراوان است .

- خاکستری : صمیمیت زیاد ، اعتبار و نفوذ و عملی بودن . در تجارت بمعنای سنت گرایی است .

- صورتی : ملایمت ، شیرینی ، ظرافت و زنانگی ، خوب بودن ، بی گناهی و پرورش کودک .

- بنفش : وقار ، معنویت ، شاهانه بودن ، عیش و نعمت ، دارایی ، اعتبار و نفوذ ، سوگواری و مهارت . در تجارت بزرگ نشان دادن است . بنفش طرفداری از سبک های هنرمندانه است.

- نارنجی : سرزندگی و شوخی ، لذت و خوشگذرانی ، تعادل گرمایی ، تشویق کردن ، چالاکی و نیرو ، تحمل و بلند همتی .

- زرد : نور خورشید ، گرمی ، خوشی ، نامردی ، ترسویی و حسادت . در تجارت درخواست از نوع روشنفکرانه است و برای تاکید نیز خوب است . زرد باعث افزایش تمرکز شده ، سوخت و ساز را زیاد میکند و سخت ترین رنگ برای چشم هاست .

- طلایی : نشانگر گران بودن و پرستیژ است .

- نقره ای : سرما ، علمی بودن و اعتبار و پرستیژ است .

 

در نهایت باید بدانیم که رنگ های موجود در یک سایت می توانند ارتباط مستقم با موفقیت یک سایت داشته باشند .

 
بازگشت